reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

راهنمای تصویری مونتاژ کامپیوتر-2

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

مرحله 27

مرحله 28

مرحله 29

مرحله 30

 

 

ادامه مطلب...
 

نمونه سوالات اینترنت و شبکه (ICDL)

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

در این مطلب تعدادی سوال درس اینترنت و شبکه (از مجموعه ICDL) را برای دانشجویان این دوره و سایر علاقه مندان گرد آوری کرده ام. پس از پاسخگویی به هر سوال می توانید جواب صحیح آن را هم در همان قسمت مشاهده نمایید.

ادامه مطلب...
 

نصب و راه اندازی نقش IISدر ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمدر ضا شکری
سطح: پیشرفته
قابل استفاده در : Windows Server 2008/2008 R2


در این مقاله، مراحل نصب نقش Internet Information Services 7.0 در ویندوز سرور 2008/2008 R2 مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

IIS 7.0، یکی از نقشها (Roleها) در ویندوز سرور 2008 است و از رابط کاربری در نظر گرفته شده برای این منظور به راحتی پس از ویندوز سرور 2008 قابل نصب می باشد.
Server Manager یک امکان یکپارچه برای نصب یا از نصب خارج کردن Role ها و Feature ها فراهم می کند و همچنین نمایشی از کل Role ها و Feature های نصب شده را در اختیار مدیر شبکه می گذارد. هنگام انتخاب IIS 7.0 از Server Manager، به همراه آن، component ها و service های اصلی مورد نیاز آن نیز نصب می شوند. اگر چه نصب  IIS 7.0 در Windows Server 2008 کمی با نصب  IIS 6.0 متفاوت است ولی با استفاده از Server Manager برای نصب دیگر مشکلی وجود ندارد.

برای نصب IIS از Server Manager به شیوه زیر می توان عمل کرد:

1- Start Menu>Server Manager

2- Start Menu>Administrative Tools>Server Manager

در این قسمت، دستور“Add Roles” را در قسمت Roles انتخاب کنید.

در این صفحه می توان برای نصب IIS یا همان Web Server، آن را در صفحه Server Roles انتخاب کنید.


شکل 1- صفحه انتخاب Role ها

ادامه مطلب...
 

تکنولوژی های ذخیره سازی در ویندوز سرور 2008-بخش اول-NAS

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمدر ضا شکری
سطح: پیشرفته
قابل استفاده در : Windows Server 2008

 

NAS چیست؟

NAS یا Network Attached Storage، همانگونه که از نامش پیداست، شامل تعدادی هارد دیسک است که Client ها و سرورها، از طریق بستر شبکه با آن در ارتباط می باشند. معمولا تجهیزات NAS دارای سیستم عامل مخصوص خود می باشند که از طریق آن کارشان قابل تنظیم و بررسی است.

NAS ها به دلیل داشتن امکان ارتباط شبکه ای، از همه Server ها و Client ها در دسترس می باشد و این مزیت آنها نسبت به DAS می باشد. ولی در عوض به دلیل آنکه در DAS ارتباطها به صورت مستقیم برقرار می شود، NAS نسبت به DAS کند تر عمل می کند و این کندی در انتقال حجم های بالای اطلاعات مشهود می باشد.

ادامه مطلب...
 

تکنولوژی های ذخیره سازی در ویندوز سرور 2008-بخش سوم-SAN

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمدر ضا شکری
سطح: پیشرفته
قابل استفاده در : Windows Server 2008

 

SAN یا Storage Area Network

SAN ها، شبکه های با کارآیی بالایی هستند که برای حمل و نقل اطلاعات بین سرورها و واحدهای ذخیره سازی استفاده می شود. از منظر سیستم عامل، سیستم SAN به شکلی نمایش داده می شود که گویی روی سیستم کاربر نصب شده است. مهمترین وجه تمایز SAN و DAS، این است که فضای ذخیره سازی، مختص یک سرور به خصوص نیست، و درواقع برای هر تعداد سرور در دسترس می تواند باشد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 11:20 ادامه مطلب...
 

استفاده از تابع vlookup در اکسل

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته محمد رضا شکری
قابل استفاده در: Excel 2003,2007,2010
سطح آموزش:متوسط

به طور کلی توابع Lookup جزو توابع بسیار مفید و پرکاربرد در تمام نگارشهای برنامه اکسل هستند. در این آموزش کار تابع vlookup از این خانواده را شرح خواهم داد که با یادگیری آن استفاده از سایر توابع lookup نیز بسیار آسان خواهد بود.

ابتدا برای درک کار این تابع، به شکل زیر دقت کنید. در این شکل یک لیست فرضی از اطلاعات دانشجویان چند دوره مختلف را داریم. تعداد زیاد دانشجویان و نمرات ثبت شده در این لیست در آینده می تواند جستجو برای یافتن نمرات یک دانشجوی خاص را با مشکل همراه کند.

حال به شکل زیر دقت کنید. در این شکل یک فرم طراحی شده که در آن با وارد کردن کد دانشجویی می توان سایر اطلاعات مورد نظر از یک دانشجوی خاص را به دست آورد. در این فرم از تابع vlookup استفاده شده است.


کار تابع vlookup چیست؟
از این تابع برای جستجوی ستون اول از یک گروه ستون برای یافتن یک مقدار مشخص و سپس یافتن مقادیر هر کدام از سلولهای مرتبط با آن استفاده می شود.

حرف V در ابتدای این تابع، معنای عمودی یا vertical دارد. با این معنا که برای استفاده از این تابع مادیر مورد جستجو باید در اولین ستون محدوده قرار گرفته باشند بر خلاف دیگر هم خانواده این تابع یعنی تابع HLOOKUP که در آن مقادیر مورد جستجو در اولین سطر محدوده قرار می گیرند.

 

ادامه مطلب...
 


صفحه 5 از 17

فرم ورود به سایت

آمار سايت

Web
Analytics