Web Statistics
 

reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

بازگرداندن برنامه Disk Cleanup در ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

اگر بخواهید از تعداد فایلهای اضافی روی هارد دیسک خود بکاهید و سرعت اجرای برنامه ها را افزایش دهید یکی از بهترین برنامه ها، برنامه Disk Cleanup است که در چند نسخه اخیر ویندوز همواره همراه آن بوده است ولی در Windows Server 2008 این برنامه را در بین برنامه های پیش فرض سیستم پیدا نمی کنید!

برای استفاده از برنامه Disk Cleanup نیاز به اضافه کردن آن و در واقع نصب آن در ویندوز دارید. در واقع در Windows Server 2008 بسیاری از برنامه هایی که در ویندوز 7 وجود داشت به صورت پیش فرض وجود ندارد. این برنامه ها که شامل تعداد زیادی از System Toolsها، اجرا کننده های Multimedia و... هستند.

باید یکی از feature های موجود در آن با نام desktop experience را فعال کنیم. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

1. از منوی start، قسمت Administrative Tools و از آن Server Manager را انتخاب کنید.
2. از Server Manager، روی Add Features در قسمت Features Summary کلیک کنید.
3. در ویزارد Add Features، قسمت Desktop Experience option را انتخاب کنید.
4. روی Next کلیک کنید و سپس Install را کلیک کنید.
5. وقتی نصب تکمیل شد، روی Close کلیک کنید و سپس Server Manager را ببندید.
6. برای انجام کامل تغییرات کامپیوتر را restart کنید.

 

مجازی سازی (virtualization) چیست؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

مجازی سازی (virtualization) به مفهوم راه اندازی چند سیستم عامل منطقی یا مجازی به صورت همزمان بر روی یک ماشین فیزیکی (کامپیوتر) است. مسلم است که روی یک کامپیوتر به صورت معمول در یک زمان نمی توان بیش از یک سیستم عامل را راه اندازی کرد و به همین دلیل لازم است برای ارائه هر سرویسی در شبکه یک سرور مجزا خریداری نمود که این کار هزینه های بالایی دارد. برای روشن شدن کامل موضوع مثالی می زنم: فرض کنید که قرار است در یک شرکت با تعداد کاربران متوسط (بین 20 تا 100 کاربر) یک شبکه کامپیوتری مایکروسافتی (که در کشور ما بسیار معمول است) راه اندازی کرد. به نظر شما چه تعداد سرور برای این سازمان لازم است؟

در حالت معمول، سرورهای زیر مورد نیازند: یک سرور برای سرویس اکتیو دایرکتوری به همراه DNS و DHCP ، سرور دیگری به عنوان Additional Active Directory، سرور دیگری برای SQL و یا بانک اطلاعاتی دیگری که اطلاعات سازمان و برنامه های نظیر مالی، اداری، اتوماسیون و ... در آن نگهداری شوند، سرور چهارم را می توان برای نگهداری فایلهای کاربران (Fileserver) در نظر گرفت. سرور دیگری هم برای نگهداری بکاپ های بانکهای اطلاعاتی و نظایر آن به کار می رود، سرور ششم را می توان برای Web Server و دیگری را برای Mail Server در نظر گرفت و...

پر واضح است که هر سازمانی این تعداد سرور را ندارد و یا ممکن است Admin در یک شبکه کامپیوتری چند سرویس را روی یک ویندوز راه اندازی کند (که البته اصلا توصیه نمی شود) ولی در هر حال در همین حدود سرور مورد نیاز می باشد که می توان با استفاده از برنامه های مجازی ساز، برای مثال 6 سرور بالا را در دو کامپیوتر سازماندهی و راه اندازی کرد.

یکی از شرکتهایی که در این زمینه  دارای سوابق طولانی است و برنامه بسیار عالی نیز تدارک دیده است، شرکت VMWare می باشد. از دیگر شرکتهای فعال در این زمینه نیز می توان به Citrix و Microsoft اشاره نمود.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 07 آبان 1393 ساعت 12:38
 

IP Sec چیست؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

قابل استفاده در: Windows Server 2008

سطح مقاله: متوسط

امکانی است که تبادل اطلاعات را در سطح شبکه را به قوی ترین شکل ممکن رمز گذاری می کند. از این طریق، ترافیکی که بین دو کامپیوتر برای سرویس خاصی برقرار می شود رمز گذاری می شود.

فرض کنیم که در شبکه بین دو کامپیوتر ارتباط telnet برقرار باشد. در این نوع ارتباط رمز اصطلاحا به صورت clear در شبکه ارسال می شود که توسط نرم افزار های خاصی قابل پیدا کردن است. در اینجا با IP Sec می توان این ارتباط را امن نمود.

حالت دوم آن است که بخواهیم ارتباط مجموعه ای از کامپیوترها با هم را امن کنیم. به این معنی که : الف- آیا یکپارچگی دیتا حفظ شده یا نه، و یا اینکه آیا دیتای دریافت شده همانی است که ارسال شده؟! و در راه محتوای آن کم و زیاد نشده است؟ ب- با Encryption جلوی دزدیده شدن اطلاعات گرفته شود.

به عبارت دیگر IP Sec دو هدف را دنبال می کند: 1- محافظت از Packet های IP  و 2- محافظت در برابر Attack

اگر IP Sec روی Send و Receive فعال شود بهترین حالت است ولی باید توجه کرد که در شبکه باعث کندی هم خواهد شد.

در مقالات بعدی به شیوه راه اندازی این پروتکل خواهیم پرداخت.

 

حل مشکل پسورد فراموش شده ویندوز

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

گاهی اوقات پیش می آید که کلمه عبور اختصاص داده شده به ویندوز را فراموش می کنیم و پشت در ورود به برنامه می مانیم! در این حالت باید رمز قبلی را از بین برد. برای این کار از برنامه های مختلفی می توان استفاده کرد که نرم افزار Offline Password Changer موجود در مجموعه برنامه Hiren Boot CD از نرم افزارهای مفید در این زمینه می باشد.

برای استفاده از برنامه های موجود در این سی دی کافی است آن را به عنوان دیسک بوت تعیین کنید تا سیستم از روی آن بوت شود. سپس در منوی اصلی و یا Dos Programs آن را انتخاب و اجرا نمایید. اگرچه مراحل برداشته شدن پسورد در این برنامه به نسبت طولانی و کمی پیچیده است ولی بازهم نسبت به نصب مجدد ویندوز بسیار راحت تر است.

 

تفاوت ويندوزهاي 32 و 64 بيتي

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

CPU یا (Central Processing Unit) كه با آن پردازنده هم مي گوييم، جزئي از يك كامپيوتر شخصي است كه تقريبا مشخص مي كند چه نوع سيستم عاملي روي كامپيوتر قابل نصب است!

يك موضوع مهم در اين حوزه، تعداد بيت هايي است كه CPU مي تواند در يك زمان پردازش كند.
همه لپ تاپها و دسكتاپ هايي كه امروزه فروخته مي شوند، چه توسط Intel يا AMD ، مي توانند 64 بيت را همزمان پردازش نمايند. ولي پردازنده هاي قديمي تر توانايي كمتري داشتند. براي آنكه بدانيد روي ك كامپيوتر چه نوع پردازنده اي قابل نصب است بايد با سه دسته پردازنده موجود آشنا باشيد كه در كامپيوترهاي امروزي استفاده مي شوند:

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 07 مهر 1392 ساعت 11:19 ادامه مطلب...
 

اعلام نمرات دانشجويان دوره A+ جهاد دانشگاهي تهران

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

به اطلاع آن دسته از دانشجويان كه دوره A+ را در آبان ماه سال جاري در جهاد دانشگاهي دانشگاه تهران به پايان رسانده اند مي رسانم نمرات آنها به مرکز آموزش اعلام شده و می توانند با تماس یا مراجعه حضوری از آن مطلع گردند.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 02 اردیبهشت 1392 ساعت 10:11
 


صفحه 2 از 16