Web Statistics
 

reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ایجاد محدودیت ساعتی برای کاربران در TMG 2010

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

قابل استفاده در: Forefront TMG (ISA) 2010

سطح مقاله: پیشرفته

یکی از معمولترین سوالات امروز در سازمانهای مختلف نحوه محدود کردن زمان اتصال به اینترنت است. در این مقاله قصد دارم در برنامه TMG 2010 نحوه این کار را توضیح دهم. البته برای استفاده از این مقاله آشنایی ابتدایی با TMG 2010 ضروری است.

شرح سناریو:

برای این مقاله یکی از معمولترین حالات را در نظر گرفته ام که در آن دو کامپیوتر سرور و یک کلاینت وجود دارد (که تعداد کلاینها را می توان تا تعداد مورد نظر افزایش داد). شما ممکن است بخواهید این سناریو را ابتدا در محیط مجازی و سپس در محیط عملیاتی تست کنید و یا اینکه بخواهید آن را از ابتدا در برنامه به اجرا در آورید.

مشخصات کامپیوترهای مورد نیاز:

1- کامپیوتر دارای ویندوز سرور 2008 با نام TMGServer که TMG روی آن نصب می باشد و Join به Domain شبکه با نام sara.local می باشد. این کامپیوتر دارای سه کارت شبکه با نامهای lan، Internet و dmz است (که در این سناریو از کارت شبکه های lan و Internet آن استفاده می کنیم) و TMG به صورت 3Leg روی آن نصب است. IP کارت شبکه lan این دستگاه 10.10.10.1، DNS آن 10.10.10.2 می باشد. IP کارت شبکه اینترنت این دستگاه نیز به شکل خودکار تنظیم می شود ( فرض است که این کارت شبکه به مودم اینترنت متصل و اینترنت دار شده است و یا اینکه به شکل دیگری اینترنت دار شده است. مثلا از شبکه Lan یک IP دستی و یا اتوماتیک به همراه DG گرفته و متصل به اینترنت شده است). تنظیم کارت شبکه DMZ هم لازم نیست.

2- کامپیوتر دارای ویندوز سرور 2008 با نام win-ad که domain controller شبکه ای با نام sara.local است. IP این سیستم 10.10.10.2 و default gateway آن 10.10.10.1 (کارت شبکه داخلی TMG)در نظر گرفته شده است.

3- کامپیوتر دارای ویندوز XP با نام lanxp که Join به Domain شبکه با نام sara.local می باشد. IP این کامپیوتر 10.10.10.3 و default gateway آن 10.10.10.1 (کارت شبکه داخلی TMG) می باشد.

مرور بر Access Rule ها و Network Rule های لازم:

اگرچه در این مقاله فرض شده که خواننده اطلاعاتی در مورد TMG از جمله تنظیمات Access Rule ها و Network Rule های مورد نیاز دارد ولی در تصویر زیر می توانید تنظیمات مورد نیاز را ببینید و در صورت نیاز آنها را تنظیم کنید.

شکل 1

شکل 2

ادامه مطلب...
 

نمونه سوالات مبانی فن آوری اطلاعات

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

در این مطلب تعدادی سوال درس مبانی فن آوری اطلاعات را برای دانشجویان این دوره و سایر علاقه مندان گرد آوری کرده ام. پس از پاسخگویی به هر سوال می توانید جواب صحیح آن را هم در همان قسمت مشاهده نمایید.

ادامه مطلب...
 

مروری بر Active Directory Domain Services

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

قابل استفاده در: Windows Server 2008 & Windows Server 2008 R2

سطح مقاله: متوسط

مفهوم Active Directory Domain Services:

Active Directory Domain Services یا به اختصار AD DS، این امکان را به مدیران شبکه می دهد که بتوانند یک کنترل مرکزی و فراگیر بر روی همه object های شبکه خود داشته باشند. در این مرکز می توان درخواستهای شبکه ای رسیده را بررسی نمود. با استفاده از این امکان می توان user ها، computer ها،  groupها، printer ها و application ها و سایر اشیاء موجود که این قابلیت را داشته باشند از یک مرکز هدایت و کنترل کرد.

تغییرات انجام شده در اشیاء موجود در Active Directory می توانند ثبت شوند و این کمک می کند که شما بدانید چه چیزی تغییر کرده و در صورت نیاز آن را به حالت قبل برگردانید.

ادامه مطلب...
 

نقش های Active Directory در ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

Directory در لغت به معنای کتاب راهنماست و Active Directory در ویندوز سرور به مخزنی از اطلاعات خاص مرتبط با یک موضوع گفته می شود. عموما مدیران شبکه Active Directory را فقط به نقش Active Directory Domain Service آن می شناسند ولی در ویندوز سرور 2008 برای آن پنج نقش (Role) مختلف در نظر گرفته شده است که با استقرار آنها می توان تحولی در کار شبکه ایجاد کرد.

این نقشها عبارتند از:

1-Active Directory Domain Service

2-Active Directory Lightweight Directory Service

3-Active Directory Right Management Service

4-Active Directory Certificate Service

5-Active Directory Federation Service

در مقالات بعدی این نقشها را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

 

آشنایی با مفهوم Name Resolution در شبکه های ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته محمد رضا شکری
قابل استفاده در: Windows Server 2008
سطح آموزش:متوسط

وقتی می خواهیم در شبکه به یک کامپیوتر متصل شویم، از نام آن کامپیوتر استفاده می کنیم، مثلا www.microsoft.com یا FileSrvB. اسامی مانند اینها فقط برای راحتی کاربران مورد استفاده قرار می گیرند ولی در واقع برای چنین اتصالی اسامی اینچنینی باید به یک IP ترجمه شوند تا امکان ارسال، دریافت و حرکت packet ها فراهم شود. در اصطلاح کامپیوتری، تبدیل کردن (resolve) یک نام کامپیوتر عبارت است از ترجمه نام آن به آدرس IP که در اصطلاح name resolution گفته می شود.

Name resolution از مهمترین اجزای network infrastructure است. یک مدیر شبکه، نیاز به درک دقیقی از چگونگی resolve شدن نامها در ویندوز دارید تا به هنگام بروز مشکلات احتمالی در این زمینه به راحتی بتوانید آنها را برطرف نمایید. علاوه بر این، Name resolution از بخشهایی است که در آزمون مهارت 70-642 بسیار مورد سوال قرار می گیرد.

در این مقاله می خواهم شما را به اختصار با انواع روشهای Name resolution در ویندوز سرور 2008 آشنا کنم.

ادامه مطلب...
 

تمرین آزمون A+

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

در این مطلب تعدادی سوال درس سخت افزار کامپیوتر (A+) را برای دانشجویان این دوره و سایر علاقه مندان گرد آوری کرده ام. پس از پاسخگویی به هر سوال می توانید جواب صحیح آن را هم در همان قسمت مشاهده نمایید.

ادامه مطلب...
 


صفحه 12 از 16