Web Statistics
 

reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ايجاد Update Query

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شكري

قابل استفاده روي : Access 2007 ( با تغييرات اندكي روي Acceess 2003&2010 نيز قابل استفاده مي باشد)

سطح آموزش: متوسط و حرفه اي

Update Query از انواع Query هاي عملياتي برنامه اكسس است. يك Query هاي عملياتي بر خلاف يك Query انتخاب (Select Query) مي تواند داده هاي يك جدول را تغيير دهد كه اين كار به راحتي و بدون كد نويسي انجام مي گيرد. در واقع Query هاي عملياتي را جايگزين خوبي براي كد نويسي هستند. چهار نوع Query عملياتي در برنامه اكسس وجود دارد كه عبارتند از :Update، Delete، Append و Make Table.

با استفاده از Update مي توان داده هاي جدول را تغيير داد، با كمك Delete، مي توان ركوردهايي را حذف كرد، با Append ركوردهايي را به جدول اضافه مي كنيم و با make table مي توان يك جدول جديد ساخت.

در ادامه اين مقاله ساخت و اجراي پرس و جوي به روز رساني (Update Query) را بررسي خواهيم كرد.

همانطور كه گفتيم به كمك اين پرس و جو مي توان داده هاي جدول را تغيير داد. براي مثال مي خواهيم در جدول products از بانك اطلاعاتي Northwind (كه همراه تمامي نسخه هاي برنامه اكسس به عنوان مثال عرضه شده است) براي محصولات با standard cost بين 10 و 20، List Price را 20 تعيين كنيم. براي اين كار:

1- در لبه Create روي Query Design كليك نموده  و سپس در پنجره Show Table جدول Products را انتخاب كنيد تا در پنجره Query نمايش داده شود.

2- فيلدهاي Standard Cost و List Price را به داخل شبكه Query بكشيد.

3- از لبه Query Type در بالاي پنجره برنامه اكسس روي Update كليك كنيد.

4- در قسمت Criteria از شبكه Query عبارت "Between 10 And 20" را زير فيلد "Standard Cost" وارد كنيد.

5- در قسمت Update To از شبكه Query عدد 20 را زير فيلد "List Price" وارد كنيد.

6- در لبه Design از محيط اكسس روي دكمه Run كليك كنيد. در اين هنگام كادر محاوره اي ظاهر شده و در خواست تاييد براي جايگزيني اطلاعات 11 ركورد جدول را مي نمايد. در صورت تاييد اين در خواست تغيير خواسته شده انجام خواهد شد.

از Update Query براي انواع تغييرات در جدول مي توان استفاده كرد و تقيربا همه نوع داده از قبيل text، number و غير آن به اين روش قابل تغيير و به روز رساني مي باشد.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 07 دی 1390 ساعت 10:59
 

نمونه سوالات آزمون ویندوز XP

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

 

نصب Domain Controller در یک شبکه کامپیوتری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

عنوان لاتین مقاله: Configuring Domain Controller in Windows Server 2008
نویسنده: محمد رضا شکری
سطح: پیشرفته

پس از آنکه نقش AD DS در یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز سرور 2008 نصب گردید، آن کامپیوتر می تواند به عنوان Domain Controller در آن شبکه تنظیم و معرفی گردد. برای دیدن مقاله "نحوه نصب نقش AD DS" اینجا کلیک کنید. پس از تنظیم ویندوز به عنوان Domain Controller، بایستی سایر کامپیوتر های موجود در آن شبکه که از این به بعد Client خوانده می شوند به سرور  Active Directory به اصطلاح Join شوند. در این صورت کاربر هر کدام از این کامپیوترها هنگام استفاده از کامپیوتر خود ابتدا باید با یک User و Password که قبلا در سرور تعریف گردیده است وارد شبکه شوند (Login کنند).

راه اندازی Domain Controller روی شبکه:

1- منوی Start را باز کنید و در Search Box آن دستور dcpromo.exe را وارد کنید. پس از این کار کادر محاوره زیر ظاهر خواهد شد. دکمه Next را کلیک کنید.

2- در کادر بعدی (شکل زیر) توضیحاتی در مورد مزایای ویندوز Server 2008 داده می شود و برخی ناهمگونیهای آن با Windows NT 4.0 که یک ویندوز سرور بسیار قدیمی است یادآوری می شود. بعید است که شما در محیط کاری خود از این ویندوز قدیمی استقاده کنید ولی اگر چنین است بهتر است از نصب ویندوز Server 2008 به عنوان Additional Domain Controller خودداری کنید. در مقالات بعدی در مورد Additional Domain Controller توضیحاتی ارائه خواهد شد. دکمه Next را کلیک کنید.

3- در این مثال ما اولین Domain را در اولین Forest خود می سازیم (توضیح در مورد مفاهیمی مانند Forest و Tree را به مقاله دیگری واگذار می کنیم)، بنابراین گزینه Create a new domain in a new forest را علامت بزنید. دکمه Next را کلیک کنید.

4-در این قسمت نام Domain خود را ترجیحا با یک پسوند مناسب وارد کنید. در این مثال نام دامنه Sara و پسوند آن به دلیل محلی بودن شبکه local انتخاب شده است. دکمه Next را کلیک کنید.

ادامه مطلب...
 

نصب نقش Active Directory Domain Service در ویندوز Server 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

عنوان لاتین مقاله: Installing Active Directory Domain Service Role in Windows Server 2008
نویسنده: محمد رضا شکری
سطح: پیشرفته

Active Directory Domain Service چیست؟
Active Directory Domain Service (یا به اختصار AD DS) و سرویسهای مرتبط با آن در اصل برای شبکه های تجاری که بر مبنای ویندوز کار می کنند ایجاد شده اند. این سرویسها به صورت ابزارهایی برای ذخیره سازی اطلاعات راجع به موجودیتهایی نظیر کاربران (Users)، کامپیوترها (Computers) و سرویسها (Services) عمل می کنند تا کاربران و کامپیوترها هنگام دسترسی به منابع شبکه مورد ارزیابی و سطح بندی قرار گیرند و فقط افراد مجاز بتوانند از هر منبعی استفاده کنند.
در این بخش نیازمندیهای اولیه و روش نصب نقش Active Directory Domain Service مورد بررسی قرار خواهد گرفت. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار Active Directory Domain Service به کتاب  MCTS Configuring Windows Server 2008 Active Directory مراجعه نمایند.

مراحل قبل از نصب:
1- یک نام مناسب برای کامپیوتر سرور انتخاب نموده و آن را با استفاده از امکانات پنجره Server Manager اعمال نمایید.
2- یک  Static IP (دستی) به کامپیوتر سرور اختصاص دهید.
3- با توجه به اینکه نصب سایر role ها روی سرور دارای نقش AD DS به هیچوجه توصیه نمی شود نیازی هم وجود ندارد که کامپیوتر سرور دارای بیش از یک کارت شبکه باشد.

مراحل نصب AD DS Role:
1- از منوی Start، برنامه Server Manager را باز کنید. سپس روی گزینه Add Role کلیک کنید. (شکل پایین)

2- در پنجره بعدی (شکل پایین) دکمه Next را بزنید.

3-از لیست Role ها فقط Active Directory Domain Services را انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید. توضیح اینکه نقش DNS و خصوصیت .Net Framework به صورت خودکار همراه AD DS توسط ویندوز نصب خواهند شد (به دو شکل زیر توجه کنید).

 

ادامه مطلب...
 

تغییر MAC ADDRESS در یک Virtual Machine

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

موضوع آموزش: Vmware WorkStation
سطح آموزش: متوسط

با ایجاد یک Virtual Machine، برنامه Vmware WorkStation خود یک MAC ADDRESS هم به صورت خودکار به آن اختصاص می دهد. گاهی پیش می آید که با کپی کردن فایلهای یک Virtual Machine روی یک کامپیوتر و در یک محل،MAC ADDRESS آنها هم یکی می شود که این به معنی عدم اتصال شبکه آنها به هم است. برای حل این موضوع روش زیر پیشنهاد می شود:

1. configuration file مربوط به آن Virtual Machine را که با پسوند .vmx در پوشه آن ذخیره شده با برنامه NotePad باز کنید.

2. سه سطری را که با عبارات زیر آغاز می شوند را از آن فایل پاک کنید:

ethernetN.generatedAddress
ethernetN.addressType
ethernetN.generatedAddressOffset

3. یک آدرس استاتیک MAC را با فرمت زیر داخل این configuration file وارد کنید:

ethernetN.address = "00:50:56:XX:YY:ZZ"

در این مثال، XX باید یک عدد هگزادسیمال معتبر بین 00h و 3Fh باشد و YY و ZZ نیز باید اعدادی بین 00h و FFh باشند. virtual machine های VMware Workstation و Fusion از MAC address به صورت arbitrary پشتیبانی نمی کند.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

روش دوم برای این کار که بسیار کم دردسر تر و حتی موثر تر است، تغییر محل یا تغییر نام پوشه یک Virtual Machine است و پس از اینکار در اولین روشن کردن، وقتی Vmware در مورد "کپی بودن" یا "انتقال داده شدن" آن سوال می کند، گزینه I Copied It را انتخاب کنید. در این حالت برنامه خود یک MAC ADDRESS جدید اختصاص می دهد.

 

معرفي مركز عمليات در ويندوز 7

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

مرکز عملیات (Action Center) محلی است برای دیدن هشدارهای ویندوز و انجام عملیاتی در مورد آن هشدارها به شکلی که به کار بهتر و دقیقتر ویندوز کمک کند. دیدن هشدارهای جدید ویندوز کار بسیار آسانی است: کافیست نشانگر ماوس را روی آیکون Action Center در ناحیه توجهات (Notification Area) در سمت راست نوار کار (Task bar) قرار دهید.

Action Center از طريق Control Panel و همچنین Task Bar قابل دسترسی است. به روز بودن یا نبودن ضد ویروس و نرم افزار ضد ويروس همراه با ويندوز (Defender) و امثال آن در این بخش مشخص می شود. وضعیت Security را به صورت کلی نمایش می دهد. Unreported Problem ها هم از بخشهاي نمايش داده شده هستند كه مي توان آنها را براي شركت مايكروسافت فرستاد تا در صدد رفع آنها برآيد. وضعيت تنظيمات Backup و همچنين Performance سيستم هم از قسمتهاي نمايش داده شده هستند.

 


صفحه 13 از 16