reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

مروری بر Active Directory Domain Services

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

قابل استفاده در: Windows Server 2008 & Windows Server 2008 R2

سطح مقاله: متوسط

مفهوم Active Directory Domain Services:

Active Directory Domain Services یا به اختصار AD DS، این امکان را به مدیران شبکه می دهد که بتوانند یک کنترل مرکزی و فراگیر بر روی همه object های شبکه خود داشته باشند. در این مرکز می توان درخواستهای شبکه ای رسیده را بررسی نمود. با استفاده از این امکان می توان user ها، computer ها،  groupها، printer ها و application ها و سایر اشیاء موجود که این قابلیت را داشته باشند از یک مرکز هدایت و کنترل کرد.

تغییرات انجام شده در اشیاء موجود در Active Directory می توانند ثبت شوند و این کمک می کند که شما بدانید چه چیزی تغییر کرده و در صورت نیاز آن را به حالت قبل برگردانید.

ادامه مطلب...
 

نقش های Active Directory در ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

Directory در لغت به معنای کتاب راهنماست و Active Directory در ویندوز سرور به مخزنی از اطلاعات خاص مرتبط با یک موضوع گفته می شود. عموما مدیران شبکه Active Directory را فقط به نقش Active Directory Domain Service آن می شناسند ولی در ویندوز سرور 2008 برای آن پنج نقش (Role) مختلف در نظر گرفته شده است که با استقرار آنها می توان تحولی در کار شبکه ایجاد کرد.

این نقشها عبارتند از:

1-Active Directory Domain Service

2-Active Directory Lightweight Directory Service

3-Active Directory Right Management Service

4-Active Directory Certificate Service

5-Active Directory Federation Service

در مقالات بعدی این نقشها را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

 

آشنایی با مفهوم Name Resolution در شبکه های ویندوز سرور 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته محمد رضا شکری
قابل استفاده در: Windows Server 2008
سطح آموزش:متوسط

وقتی می خواهیم در شبکه به یک کامپیوتر متصل شویم، از نام آن کامپیوتر استفاده می کنیم، مثلا www.microsoft.com یا FileSrvB. اسامی مانند اینها فقط برای راحتی کاربران مورد استفاده قرار می گیرند ولی در واقع برای چنین اتصالی اسامی اینچنینی باید به یک IP ترجمه شوند تا امکان ارسال، دریافت و حرکت packet ها فراهم شود. در اصطلاح کامپیوتری، تبدیل کردن (resolve) یک نام کامپیوتر عبارت است از ترجمه نام آن به آدرس IP که در اصطلاح name resolution گفته می شود.

Name resolution از مهمترین اجزای network infrastructure است. یک مدیر شبکه، نیاز به درک دقیقی از چگونگی resolve شدن نامها در ویندوز دارید تا به هنگام بروز مشکلات احتمالی در این زمینه به راحتی بتوانید آنها را برطرف نمایید. علاوه بر این، Name resolution از بخشهایی است که در آزمون مهارت 70-642 بسیار مورد سوال قرار می گیرد.

در این مقاله می خواهم شما را به اختصار با انواع روشهای Name resolution در ویندوز سرور 2008 آشنا کنم.

ادامه مطلب...
 

تمرین آزمون A+

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

در این مطلب تعدادی سوال درس سخت افزار کامپیوتر (A+) را برای دانشجویان این دوره و سایر علاقه مندان گرد آوری کرده ام. پس از پاسخگویی به هر سوال می توانید جواب صحیح آن را هم در همان قسمت مشاهده نمایید.

ادامه مطلب...
 

ايجاد Update Query

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شكري

قابل استفاده روي : Access 2007 ( با تغييرات اندكي روي Acceess 2003&2010 نيز قابل استفاده مي باشد)

سطح آموزش: متوسط و حرفه اي

Update Query از انواع Query هاي عملياتي برنامه اكسس است. يك Query هاي عملياتي بر خلاف يك Query انتخاب (Select Query) مي تواند داده هاي يك جدول را تغيير دهد كه اين كار به راحتي و بدون كد نويسي انجام مي گيرد. در واقع Query هاي عملياتي را جايگزين خوبي براي كد نويسي هستند. چهار نوع Query عملياتي در برنامه اكسس وجود دارد كه عبارتند از :Update، Delete، Append و Make Table.

با استفاده از Update مي توان داده هاي جدول را تغيير داد، با كمك Delete، مي توان ركوردهايي را حذف كرد، با Append ركوردهايي را به جدول اضافه مي كنيم و با make table مي توان يك جدول جديد ساخت.

در ادامه اين مقاله ساخت و اجراي پرس و جوي به روز رساني (Update Query) را بررسي خواهيم كرد.

همانطور كه گفتيم به كمك اين پرس و جو مي توان داده هاي جدول را تغيير داد. براي مثال مي خواهيم در جدول products از بانك اطلاعاتي Northwind (كه همراه تمامي نسخه هاي برنامه اكسس به عنوان مثال عرضه شده است) براي محصولات با standard cost بين 10 و 20، List Price را 20 تعيين كنيم. براي اين كار:

1- در لبه Create روي Query Design كليك نموده  و سپس در پنجره Show Table جدول Products را انتخاب كنيد تا در پنجره Query نمايش داده شود.

2- فيلدهاي Standard Cost و List Price را به داخل شبكه Query بكشيد.

3- از لبه Query Type در بالاي پنجره برنامه اكسس روي Update كليك كنيد.

4- در قسمت Criteria از شبكه Query عبارت "Between 10 And 20" را زير فيلد "Standard Cost" وارد كنيد.

5- در قسمت Update To از شبكه Query عدد 20 را زير فيلد "List Price" وارد كنيد.

6- در لبه Design از محيط اكسس روي دكمه Run كليك كنيد. در اين هنگام كادر محاوره اي ظاهر شده و در خواست تاييد براي جايگزيني اطلاعات 11 ركورد جدول را مي نمايد. در صورت تاييد اين در خواست تغيير خواسته شده انجام خواهد شد.

از Update Query براي انواع تغييرات در جدول مي توان استفاده كرد و تقيربا همه نوع داده از قبيل text، number و غير آن به اين روش قابل تغيير و به روز رساني مي باشد.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 07 دی 1390 ساعت 10:59
 

نمونه سوالات آزمون ویندوز XP

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

 


صفحه 13 از 17

فرم ورود به سایت

آمار سايت

Web
Analytics