reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

نصب Domain Controller در یک شبکه کامپیوتری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

عنوان لاتین مقاله: Configuring Domain Controller in Windows Server 2008
نویسنده: محمد رضا شکری
سطح: پیشرفته

پس از آنکه نقش AD DS در یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز سرور 2008 نصب گردید، آن کامپیوتر می تواند به عنوان Domain Controller در آن شبکه تنظیم و معرفی گردد. برای دیدن مقاله "نحوه نصب نقش AD DS" اینجا کلیک کنید. پس از تنظیم ویندوز به عنوان Domain Controller، بایستی سایر کامپیوتر های موجود در آن شبکه که از این به بعد Client خوانده می شوند به سرور  Active Directory به اصطلاح Join شوند. در این صورت کاربر هر کدام از این کامپیوترها هنگام استفاده از کامپیوتر خود ابتدا باید با یک User و Password که قبلا در سرور تعریف گردیده است وارد شبکه شوند (Login کنند).

راه اندازی Domain Controller روی شبکه:

1- منوی Start را باز کنید و در Search Box آن دستور dcpromo.exe را وارد کنید. پس از این کار کادر محاوره زیر ظاهر خواهد شد. دکمه Next را کلیک کنید.

2- در کادر بعدی (شکل زیر) توضیحاتی در مورد مزایای ویندوز Server 2008 داده می شود و برخی ناهمگونیهای آن با Windows NT 4.0 که یک ویندوز سرور بسیار قدیمی است یادآوری می شود. بعید است که شما در محیط کاری خود از این ویندوز قدیمی استقاده کنید ولی اگر چنین است بهتر است از نصب ویندوز Server 2008 به عنوان Additional Domain Controller خودداری کنید. در مقالات بعدی در مورد Additional Domain Controller توضیحاتی ارائه خواهد شد. دکمه Next را کلیک کنید.

3- در این مثال ما اولین Domain را در اولین Forest خود می سازیم (توضیح در مورد مفاهیمی مانند Forest و Tree را به مقاله دیگری واگذار می کنیم)، بنابراین گزینه Create a new domain in a new forest را علامت بزنید. دکمه Next را کلیک کنید.

4-در این قسمت نام Domain خود را ترجیحا با یک پسوند مناسب وارد کنید. در این مثال نام دامنه Sara و پسوند آن به دلیل محلی بودن شبکه local انتخاب شده است. دکمه Next را کلیک کنید.

ادامه مطلب...
 

نصب نقش Active Directory Domain Service در ویندوز Server 2008

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

عنوان لاتین مقاله: Installing Active Directory Domain Service Role in Windows Server 2008
نویسنده: محمد رضا شکری
سطح: پیشرفته

Active Directory Domain Service چیست؟
Active Directory Domain Service (یا به اختصار AD DS) و سرویسهای مرتبط با آن در اصل برای شبکه های تجاری که بر مبنای ویندوز کار می کنند ایجاد شده اند. این سرویسها به صورت ابزارهایی برای ذخیره سازی اطلاعات راجع به موجودیتهایی نظیر کاربران (Users)، کامپیوترها (Computers) و سرویسها (Services) عمل می کنند تا کاربران و کامپیوترها هنگام دسترسی به منابع شبکه مورد ارزیابی و سطح بندی قرار گیرند و فقط افراد مجاز بتوانند از هر منبعی استفاده کنند.
در این بخش نیازمندیهای اولیه و روش نصب نقش Active Directory Domain Service مورد بررسی قرار خواهد گرفت. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار Active Directory Domain Service به کتاب  MCTS Configuring Windows Server 2008 Active Directory مراجعه نمایند.

مراحل قبل از نصب:
1- یک نام مناسب برای کامپیوتر سرور انتخاب نموده و آن را با استفاده از امکانات پنجره Server Manager اعمال نمایید.
2- یک  Static IP (دستی) به کامپیوتر سرور اختصاص دهید.
3- با توجه به اینکه نصب سایر role ها روی سرور دارای نقش AD DS به هیچوجه توصیه نمی شود نیازی هم وجود ندارد که کامپیوتر سرور دارای بیش از یک کارت شبکه باشد.

مراحل نصب AD DS Role:
1- از منوی Start، برنامه Server Manager را باز کنید. سپس روی گزینه Add Role کلیک کنید. (شکل پایین)

2- در پنجره بعدی (شکل پایین) دکمه Next را بزنید.

3-از لیست Role ها فقط Active Directory Domain Services را انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید. توضیح اینکه نقش DNS و خصوصیت .Net Framework به صورت خودکار همراه AD DS توسط ویندوز نصب خواهند شد (به دو شکل زیر توجه کنید).

 

ادامه مطلب...
 

تغییر MAC ADDRESS در یک Virtual Machine

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

موضوع آموزش: Vmware WorkStation
سطح آموزش: متوسط

با ایجاد یک Virtual Machine، برنامه Vmware WorkStation خود یک MAC ADDRESS هم به صورت خودکار به آن اختصاص می دهد. گاهی پیش می آید که با کپی کردن فایلهای یک Virtual Machine روی یک کامپیوتر و در یک محل،MAC ADDRESS آنها هم یکی می شود که این به معنی عدم اتصال شبکه آنها به هم است. برای حل این موضوع روش زیر پیشنهاد می شود:

1. configuration file مربوط به آن Virtual Machine را که با پسوند .vmx در پوشه آن ذخیره شده با برنامه NotePad باز کنید.

2. سه سطری را که با عبارات زیر آغاز می شوند را از آن فایل پاک کنید:

ethernetN.generatedAddress
ethernetN.addressType
ethernetN.generatedAddressOffset

3. یک آدرس استاتیک MAC را با فرمت زیر داخل این configuration file وارد کنید:

ethernetN.address = "00:50:56:XX:YY:ZZ"

در این مثال، XX باید یک عدد هگزادسیمال معتبر بین 00h و 3Fh باشد و YY و ZZ نیز باید اعدادی بین 00h و FFh باشند. virtual machine های VMware Workstation و Fusion از MAC address به صورت arbitrary پشتیبانی نمی کند.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

روش دوم برای این کار که بسیار کم دردسر تر و حتی موثر تر است، تغییر محل یا تغییر نام پوشه یک Virtual Machine است و پس از اینکار در اولین روشن کردن، وقتی Vmware در مورد "کپی بودن" یا "انتقال داده شدن" آن سوال می کند، گزینه I Copied It را انتخاب کنید. در این حالت برنامه خود یک MAC ADDRESS جدید اختصاص می دهد.

 

معرفي مركز عمليات در ويندوز 7

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

مرکز عملیات (Action Center) محلی است برای دیدن هشدارهای ویندوز و انجام عملیاتی در مورد آن هشدارها به شکلی که به کار بهتر و دقیقتر ویندوز کمک کند. دیدن هشدارهای جدید ویندوز کار بسیار آسانی است: کافیست نشانگر ماوس را روی آیکون Action Center در ناحیه توجهات (Notification Area) در سمت راست نوار کار (Task bar) قرار دهید.

Action Center از طريق Control Panel و همچنین Task Bar قابل دسترسی است. به روز بودن یا نبودن ضد ویروس و نرم افزار ضد ويروس همراه با ويندوز (Defender) و امثال آن در این بخش مشخص می شود. وضعیت Security را به صورت کلی نمایش می دهد. Unreported Problem ها هم از بخشهاي نمايش داده شده هستند كه مي توان آنها را براي شركت مايكروسافت فرستاد تا در صدد رفع آنها برآيد. وضعيت تنظيمات Backup و همچنين Performance سيستم هم از قسمتهاي نمايش داده شده هستند.

 

بازگشت منوی فایل در آفیس 2010!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

بسیاری از مردم ابزار جدید ریبون (Ribbon) که شرکت مایکروسافت در نسخه 2007 آفیس آن را جایگزین منوهای مرسوم قبلی کرد پسندیدند و توانست

ند با آن کنار بیایند ولی بعضی هم نتوانستند با ریبون ارتباط برقرار کنند! در واقع تفاوت عمده نسخه جدید آفیس با آفیس 2003 بعضی افراد را به سمت استفاده از همان نسخه قبلی سوق داد. البته اگر این افراد هم اندکی بیشتر مقاومت می کردند با محیط جدید آشنا می شدند.

نسخه 2010 هم از همان ریبونها استفاده می کند ولی در آن تغییری وجود دارد که بسیار کمک کننده است و آن وجود یک لبه (Tab) با نام لبه File در تمام مجموعه آفیس است که برای استفاده کنندگان از این مجموعه بسیار مفید است. همانطور که در شکل می بینید با کلیک روی نام این لبه دستورات زیادی نظیر ایجاد فایل، ذخیره سازی، باز کردن فایلهای از قبل ذخیره شده، چاپ، به اشتراک گذاری فایلها و مانند آن ظاهر می شوند.

چیدمان و نحوه قرارگیری دستورات در این منو، کار با آن را بسیار دلپذیرتر از قبل ساخته است. برای مثال پیش نمایش چاپ، ذخیره سازی فایلها به قالبهای مختلف و کارهای شبیه آن بسیار آسانتر از قبل شده است و البته راههای دیگری هم برای صرفه جویی در زمان وجود دارد. برای مثال با افزودن دستور Quick Print به نوار ابزار Quick Access Toolbar می توانید مثل آفیس 2003 بدون مراجعه به ریبون هم پرینت بگیرید.

 

ویرایش بهتر تصاویر در پاورپوینت 2010

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

یکی دیگر از قابلیتهای جالب توجهی که در نسخه جدید آفیس وجود دارد اضافه شدن ابزارهای جدیدی برای ویرایش تصاویر در درون برنامه های آفیس است. یکی از این قابلیتها که از بقیه جالبتر است امکان حذف آسان پس زمینه فایلهای تصویر است. در این حالت می توانید فقط پس زمینه بخش مورد نظر را باقی بگذارید و بقیه را از بین ببرید. به تصاویر زیر دقت کنید. تصویر سمت راست همان تصویر سمت چپی است که پس زمینه آن برداشته شده است.

برای انجام دقیقتر چنین کارهایی شاید بهتر باشد از یک نرم افزار گرافیکی نظیر فتوشاپ استفاده کرد ولی اینکه نرم افزاهای آفیس این کار را در درون خوشان برای ما انجام دهند برای بسیاری از کاربران کافی و راضی کننده به نظر می رسد.

برای برداشتن پس زمینه یک تصویر کافیست پس از انتخاب آن، در لبه Picture Tools روی دکمه Remove Background کلیک کنید.

همچنین در نسخه جدید برای اولین بار ابزارهایی برای عکس گرفتن از صفحه نمایش (Screen Capture) نیز وجود دارد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 09 آبان 1389 ساعت 08:22
 


صفحه 14 از 17

فرم ورود به سایت

آمار سايت

Web
Analytics