Web Statistics
 

reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

بازگشت منوی فایل در آفیس 2010!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

بسیاری از مردم ابزار جدید ریبون (Ribbon) که شرکت مایکروسافت در نسخه 2007 آفیس آن را جایگزین منوهای مرسوم قبلی کرد پسندیدند و توانست

ند با آن کنار بیایند ولی بعضی هم نتوانستند با ریبون ارتباط برقرار کنند! در واقع تفاوت عمده نسخه جدید آفیس با آفیس 2003 بعضی افراد را به سمت استفاده از همان نسخه قبلی سوق داد. البته اگر این افراد هم اندکی بیشتر مقاومت می کردند با محیط جدید آشنا می شدند.

نسخه 2010 هم از همان ریبونها استفاده می کند ولی در آن تغییری وجود دارد که بسیار کمک کننده است و آن وجود یک لبه (Tab) با نام لبه File در تمام مجموعه آفیس است که برای استفاده کنندگان از این مجموعه بسیار مفید است. همانطور که در شکل می بینید با کلیک روی نام این لبه دستورات زیادی نظیر ایجاد فایل، ذخیره سازی، باز کردن فایلهای از قبل ذخیره شده، چاپ، به اشتراک گذاری فایلها و مانند آن ظاهر می شوند.

چیدمان و نحوه قرارگیری دستورات در این منو، کار با آن را بسیار دلپذیرتر از قبل ساخته است. برای مثال پیش نمایش چاپ، ذخیره سازی فایلها به قالبهای مختلف و کارهای شبیه آن بسیار آسانتر از قبل شده است و البته راههای دیگری هم برای صرفه جویی در زمان وجود دارد. برای مثال با افزودن دستور Quick Print به نوار ابزار Quick Access Toolbar می توانید مثل آفیس 2003 بدون مراجعه به ریبون هم پرینت بگیرید.

 

ویرایش بهتر تصاویر در پاورپوینت 2010

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

یکی دیگر از قابلیتهای جالب توجهی که در نسخه جدید آفیس وجود دارد اضافه شدن ابزارهای جدیدی برای ویرایش تصاویر در درون برنامه های آفیس است. یکی از این قابلیتها که از بقیه جالبتر است امکان حذف آسان پس زمینه فایلهای تصویر است. در این حالت می توانید فقط پس زمینه بخش مورد نظر را باقی بگذارید و بقیه را از بین ببرید. به تصاویر زیر دقت کنید. تصویر سمت راست همان تصویر سمت چپی است که پس زمینه آن برداشته شده است.

برای انجام دقیقتر چنین کارهایی شاید بهتر باشد از یک نرم افزار گرافیکی نظیر فتوشاپ استفاده کرد ولی اینکه نرم افزاهای آفیس این کار را در درون خوشان برای ما انجام دهند برای بسیاری از کاربران کافی و راضی کننده به نظر می رسد.

برای برداشتن پس زمینه یک تصویر کافیست پس از انتخاب آن، در لبه Picture Tools روی دکمه Remove Background کلیک کنید.

همچنین در نسخه جدید برای اولین بار ابزارهایی برای عکس گرفتن از صفحه نمایش (Screen Capture) نیز وجود دارد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 09 آبان 1389 ساعت 08:22
 

ویرایش فایلهای فیلم در پاورپوینت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

در نسخه 2010 آفیس می توانید یک قطعه فیلم را به برنامه پاورپوینت وارد (import) کنید و سپس آن را ویرایش کنید و نقطه آغاز و پایان جدیدی برایش مشخص کنید. این کارها بیشتر از تصور شما ساده هستند و البته در هر زمان که بخواهید می توانید برای ویرایش بهتر از یک ویرایشگر حرفه ای فیلم هم کمک بگیرید اما ابزارهای خود پاورپوینت برای این کار واقعا جالب توجه هستند . علاوه بر این پاورپوینت راههای زیادی برای برای بهتر به نظر رسیدن ویدئوها در نظر گرفته که استفاده از آنها می تواند کیفیت ارائه فیلم را افزایش دهد.
برای اضافه کردن یک فیلم به پاورپوینت کافیست از لبه Insert و دستور Video استفاده کنیم. بلافاصله پس از اضافه شذن ویدئو به فایل، بخش جدیدی به نام Video Tools به محیط پاورپوینت اضافه می شود که دارای دو لبه (Tab) جدید است. در لیه Play back  می توانیم با انبوهی از ابزارهای جدید مانند ابزار Trim انواع تغییرات را در فایل ویدئویی اعمال کنیم و با استفاده از لبه Format هم می توان  جلوه های جالبتری در فایل ایجاد کرد. تصویر زیر ابزارهای لبه Playback را نمایش می دهد.

 

راهنماي كاربران Office براي مهاجرت از نسخه 2003 به 2007

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری (مدیر سایت)
سطح آموزش: مقدماتی
قابل استفاده در: Office 2007

علي رغم گذشت حدود 4 سال از عرضه نسخه 2007 برنامه Office توسط شركت مايكروسافت و همچنين با وجود گذشت حدود يك سال از عرضه نسخه 2010 اين برنامه، همچنان برخي از شركتها (به دلایل مختلف) به استفاده از Office 2003 ادامه مي دهند! و اين دليلي است بر نگارش اين مقاله كه در آن به بررسي مقايسه اي محيط اين دو نرم افزار مي پردازم تا كاربراني كه بخواهند از محيط قبلي مهاجرت كنند براي خودشان راهنمايي داشته باشند.

به دو تصوير زير دقت كنيد:

 


تصوير اول محيط Office 2003  و دومي محيط Office 2007 را نمايش مي دهد (هر دو تصویر محیط برنامه Word را نشان می دهند).

تفاوت عمده اين دو محيط در اين است كه منوها كه حاوي دستورات برنامه در Office 2003 بودند جاي خود را به Ribbon داده اند. همچنين دكمه اي با نام دکمه Office  یا Office Button در محیط نسخه 2007 افزوده شده و نکته دیگر این است که در Office 2007 دیگر خبری از نوار ابزار نیست به جز یک نوار ابزار کوچک در کنار Office Button که Quick Access Toolbar نام دارد.

پس از این توضیح مقدماتی به شرح کامل بخشهاي تغيير يافته محیط Office 2007 می پردازیم:
1-  نوار عنوان (Title Bar):
نام برنامه و نام فایل
Quick Launch
Office Button

2- Ribbon
به كل نوار زير نوار عنوان Ribbon مي گويند.
الف- Tab:
ريبون خود از Tab های مختلف تشکیل شده است. برنامه Word 2007 كه ريبون آن را مشاهده مي كنيد داراي 7 Tab استاندارد است كه البته با انتخاب اشياي مختلف تعداد آنها ممكن است 1 تا 3 Tab ديگر هم افزايش يابد.
براي مثال شكل زير Ribbon را پس از اضافه شدن جدول به يك سند Word نشان مي دهد:
ب- Group:
Tabها در Office 2007 خود از بخش هاي كوچكتري تشكيل مي شوند كه Group نام دارند.
هر Group از يك مجموعه فرامين تشكيل شده كه با خطوط دور متمايز شده اند. در شكل بالا اولين Group ( از سمت چپ)، Clipboard مي باشد.
ج-Launcher:
اگر يك Group داراي Launcher باشد يعني اينكه با كليك روي آن Launcher مي توان كادر محاوره اي را مشاهده نمود كه داراي تنظيمات بيشتري براي آن بخش مي باشد.

در این بخش، برخی عملیات قابل انجام روی Quick Launch و Ribbon را بررسی می کنیم:

عمليات روي Quick Launch:
مجموعه عمليات قابل انجام روي Quick Launch عبارتند از اضافه و كم كردن فرمانها به آن و همچنين جابجايي بين بالا و پايين ريبون
عمليات روي Ribbon:
مجموعه عمليات قابل انجام روي Ribbon عبارتند از كمينه سازي، باز كردن دستورات با صفحه كليد و حركت بين Tab ها با اسكرول ماوس

 

ارتباطها در ویندوز 7 آسان است!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

سطح آموزش: متوسط

می خواهید عکس هایی را که در کامپیوتر خودتان دارید با دیگران به اشتراک بگذارید تا آنها را ببینند؟

ایجاد یک شبکه خانگی (Home Group) راه حلی مناسب برای شماست. در حین نصب ویندوز 7ٰ، یک شبکه خانگی به صورت خودکار توسط ویندوز ایجاد می شود و پس از آن می توانید انتخاب کنید که کدام کتابخانه (Library) را می خواهید با دیگران به اشتراک (Share) بگذارید. همچنین استفاده از یک شبکه خانگی راه حلی عالی برای به اشتراک گذاری سایر ابزارها مثل پرینترها نیز هست.

آخرین بروز رسانی در شنبه, 27 شهریور 1389 ساعت 14:32
 

کار با صوت و تصویر در ویندوز 7

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

سطح آموزش: متوسط

ویندوز 7 هم مثل سایر ویندوزها امکان پخش صوت و تصویر را می دهد.

کتابخانه ها (Libraries) به شما در دسترسی آسان و مرتب کردن اسناد، فایل های موزیک، تصاویر و سایر انواع فایلها کمک می کنند حتی اگر این فایلها در محل های مختلفی ذخیره شده باشند.
برای مثال اگر فایلهای موسیقی در یک پوشه در هارددیسک اکسترنال خود داشته باشید می توانید به همه این فایلها با استفاده از کتابخانه موسیقی (Music Library) دسترسی داشته باشید. ساختن کتابخانه های شخصی هم راه دیگری است که کارکردن با ویندوز 7 را برای خود آسانتر کنید.

آخرین بروز رسانی در شنبه, 27 شهریور 1389 ساعت 14:27
 


صفحه 14 از 16