Web Statistics
 

reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

با ویندوز 7همه جا پرینت بگیرید!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

قسمت Devices and Printers در Control Panel محلی است برای اتصال، مدیریت و استفاده از پرینترها، تلفن ها و سایر ابزارها.  وقتی ابزاری را به کامپیوتر خود  متصل می کنید می توانید با چند کلیک آن را راه اندازی کنید.

 


از قسمت Devices and Printers می توانید برای راه اندازی سرویس "پرینت بدون توجه به محل" یا Location Aware Printing  هم استفاده کنید.  با راه اندازی این سرویس وقتی کامپیوتر خود را بین محلهای مختلف که دارای شبکه های مختلف هستند جابجا می کنید همواره آماده پرینت گرفتن هستید و از بابت این جابجایی وقتی تلف نمی شود! برای فعال کردن این قابلیت ممتاز به صورت زیر عمل کنید:
1- کادر Devices and Printers را باز کنید.
2- روی یکی از پرینترها کلیک کنید.
3- از نوار ابزار بالای کادر Manage Default Printers را انتخاب کنید.
4- حال در کادر ظاهر شده (شکل زیر) شبکه های مختلف تعریف شده روی ویندوزتان را با پرینترهای موجود مرتبط نمایید تا با جابجایی شما بین شبکه ها به صورت خودکار از آن پرینتر استفاده شود.

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 03 شهریور 1389 ساعت 13:54
 

با ویندوز 7 کامپیوتر شما یک کارگاه هنری است

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

ویندوز 7 کامپیوتر شما را به یک کارگاه هنری تبدیل می کند. می توانید به راحتی پس زمینه (Back ground) صفحه کاری خود را یکی از تصاویری که همراه ویندوز عرضه شده قرار دهید و یا یکی از تصاویر دلخواه خودتان را برای این منظور بکار ببرید. اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که کدام تصویر را برای پس زمینه به کار ببرید می توانید مجموعه ای از تصاویر را انتخاب کنید که یکی پس از دیگری و به صورت خودکار پس زمینه میز کار شما شوند ( به این مجموعه تصاویر Slide show  گفته می شود).

در ویندوز 7ٰ، تنظیمات صفحه نمایش از قبیل تصویر پس زمینه، رنگ پس زمینه، اصوات و محافظ صفحه نمایش و ... از طریق کادر Personalization (شکل زیر) تنظیم می شوند. برای باز کردن این کادر روی محل خالی پس زمینه کلیک راست کرده و گزینه Personalize را انتخاب کنید.

اگر می خواهید کاری به مراتب جالبتر انجام دهید به کامپیوتر خود یک Theme بدهید.. Theme مجموعه ای است از پس زمینه، محافظ صفحه نمایش، رنگهای پنجره ها و صداهای مختلف.
به کار بردن بعضی Theme ها باعث تغییر اشاره گر ویندوز و شکل آیکونها میز کار هم می شود. ویندوز تعدادی تم همراه خود دارد ولی اگر بخواهید می توانید تمهای مخصوص خود را نیز ایجاد نمایید یا تمهای موجود در سایت Microsoft را دریافت و نصب نمایید.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 24 مرداد 1389 ساعت 09:49
 

نصب ویندوز روی کامپیوترهای دارای هارد دیسک Raid

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری (مدیر سایت)
سطح آموزش: پیشرفته
قابل استفاده در: نصب ویندوزهای XP، 2003 و... در کامپیوترهای دارای هارد دیسک RAID

یکی از خصوصیات Server ها و کامپیوترهای شخصی جدید دارا بودن هارد دیسک RAID به صورت سخت افزاری است که امکانات ویژه ای در اختیار کاربران قرار می دهد.

RAID چیست؟
RAID مخفف عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks است و کار آن ایجاد یک واحد از مجموع چند هارد دیسک می باشد. با قرار دادن چند هارد دیسک در کنار هم و پیاده سازی RAID همه هارد دیسکهای ما به یک واحد تبدیل می شوند و کامپیوتر همه آنها را به عنوان یک واحد می شناسد. این کار می تواند با توجه به حالتی از  RAID که پیاده شده باشد باعث افزایش کارایی و یا امنیت اطلاعات و یا تلفیقی از این دو شود.
RAID را می توان در کامپیوتر هم به صورت سخت افزاری و هم نرم افزاری پیاده سازی کرد که مدل سخت افزاری آن دارای سرعت و پایداری بیشتری است. هم اکنون بیشتر دستگاههای Server دارای قابلیت  RAID سخت افزاری هستند. همچنین بسیاری از Motherboard های جدید کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها هم دارای قابلیت Raid هستند. برای اینکه مادربرد دارای قابلیت  RAID سخت افزاری باشد باید دارای کانکتورهایی با نام RAID، ATA 133 یا ATA 100 باشد.
RAID دارای انواعی است که پرداختن به آن از حوصله این بحث خارج است ولی می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این تکنولوژی را از منابع زیر و مانند آنها به دست آورید:
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=84064
http://www.iritn.com/ITshow-news-805.htm
با وجود مفید بودن امکان RAID و توصیه های زیادی که در مورد فعال سازی آن روی کامپیوترهای SERVER وجود دارد، مشکلاتی نیز به همراه دارد. از جمله اینکه در نصب ویندوزهایی  نظیر Windows 2003 که با وجود قدیمی بودن رایج هستند دردسرهایی به صورت شناخته نشدن هارد دیسک ایجاد می کند که در نتیجه نصب انجام نمی پذیرد.

چاره کار چیست؟!
یکی از راه حلهای این مشکل استفاده از ویندوزهای دارای پشتیبانی از  RAID است. برخی شرکتها به ویندوزهای قدیمی تر مانند Windows 2003 و یا حتی ویندوز XP امکانات شناسایی هارد دیسکهای  RAID را افزوده اند که با استفاده از آنها دیگر دچار مشکلات عدم شناسایی هارد نخواهید شد ولی اگر به اینگونه ویندوزها دسترسی ندارید و یا  RAID شما حتی به وسیله آنها هم شناسایی نشده به روش کلی زیر عمل کنید:
مرحله اول- یک دیسکت  RAID بسازید:
برای این کار باید از سی دی مادربرد استفاده کنید. معمولا سی دی مادربرد امکان ایجاد دیسکت RAID حاوی فایلهای Driver (راه انداز) مربوط به  RAID را به شما می دهند. اگر این امکان وجود دارد یک دیسکت راه انداز تهیه کنید و عملیات گفته شده در مرحله 2 را انجام دهید.
اما اگر سی دی Motherboard امکان ایجاد دیسکت بوت را نمی دهد، فایلهای Driver (راه انداز) مربوط به  RAID را که قطعا باید در این سی دی وجود داشته باشند را استخراج نموده و روی یک دیسکت کپی کنید.
مرحله دوم- فایلهای راه انداز  RAID را به ویندوز در حال نصب معرفی کنید:
در حین نصب ویندوز در جایی که پیغام معرفی هارد دیسک RAID و SCSI می دهد، دکمه F6 را بفشارید. پس از چند لحظه پیغامی مبنی بر وارد کردن فلاپی حاوی درایور صادر می شود و شما باید فلاپی را که در مرحله قبلی ساختید وارد کنید. ویندوز نوع هارد را تشخیص داده و با تایید شما مراحل نصب ادامه پیدا می کند. اگر پیغام دیگری مبنی بر    نیاز به Driver هارد RAID صادر نشد ویندوز شما ژس از طی مراحلی نتکمیل خواهد شد. ولی اگر پیغامی مبنی بر یافاته نشدن درایور نصب RAID مشاده کردید به مرحله سوم بروید
مرحله سوم- بازشناساندن درایور RAID به نصب ویندوز:
معمولا زمانی ویندوز مجددا فایلهای نصب RAID را طلب می کند که شما نتوانسته باشید دیسکت RAID تهیه کنید و فقط درایورها را روی فلاپی کپی کرده باشید. به هر حال نگران نباشید. هنگامیکه در حین نصب از شما سی دی حاوی درایور مربوطه خواسته شد کافیست سی دی مادربرد را درون درایو قرار دهید تا ویندوز فایلهای نصب را از روی آن بردارد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 11:16
 

آشنایی با Navigation Pane در MS Word 2010-بخش اول

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نویسنده: محمد رضا شکری
سطح آموزش: متوسط
قابل استفاده روی : Word 2010

در فایل Word خود به دنبال متن یا جدولی می گردید؟ قابلیت جدید Navigation pane می تواند به شما  در یافتن هر آنچه که بخواهید، از متن گرفته تا جدول، گرافیک، توضیحات، پانویس (Footnote)، (Endnote) و فرمولها کمک کند.
همچنین می توانید نگاه سریعی به ساختار کلی فایل خود بیندازید و ساختار آن را با کشیدن عناوین (headings) به داخل Navigation pane تغییر دهید.

   در این مقاله مطالب زیر را در ارتباط با Navigation Pane بررسی می کنم:

  •  جستجو در سند

              جستجوی متن
              جستجو برای سایر عناصر موجود در سند
              جستجو و جایگزینی
              سایر قابلیتهای جستجو

  • دیدن ساختار سند

              دیدن تصاویر کوچک صفحات سند
              مرور سند به کمک عناوین
              تغییر ساختار سند 
              جستجو در سند

جستجو در سند:
در Word 2010 می توانید کل سند را به کمک Navigation pane جستجو کنید.

جستجوی متن
1. ابتدا برنامه Word را باز کنید. سپس در گروه Editing از لبه Home، روی دستور Find کلیک کنید یا کلید ترکیبی CTRL+F را بفشارید.
Navigation pane باز می شود (مانند شکل زیر).

 2. در کادر  Search Document، متنی را که می خواهید بیابید را وارد کنید. نتایج مرتبط هم داخل متن و هم در خود Navigation Pane نمایش داده می شوند.
3. روی هر کدام از نتایج که کلیک کنید آن را در متن مشاهده خواهید کرد. همچنین با کلیک روی دکمه های Next Search Result و Previous Search Result می توانید نتایج قبلی و بعدی را مشاهده کنید.

جستجوی سایر عناصر موجود در متن
برای جستجوی یک جدول، گرافیک، توضیح درج شده، یا پانوشت، Endnote یا فرمول در سند به روش زیر عمل کنید:
1. ابتدا برنامه Word را باز کنید. سپس در گروه Editing از لبه Home، روی دستور Find کلیک کنید یا کلید ترکیبی CTRL+F را بفشارید.
Navigation pane باز می شود.
2. روی فلش کنار علامت ذره بین کلیک کنید و سپس از منوی باز شده دستور Options را انتخاب کنید.
 
1. روی هر کدام از نتایج که کلیک کنید آن را در متن مشاهده خواهید کرد. همچنین با کلیک روی دکمه های Next Search Result و Previous Search Result می توانید نتایج قبلی و بعدی را مشاهده کنید.

جستجو و جایگزینی
1. در لبه Home، از گروه Editing روی دستور Replace کلیک کنید یا کلید ترکیبی CTRL+H را بفشارید.
2. در کادر Find what متنی را که می خواهید به دنبال آن بگردید وارد کنید.
3. در کادر Replace with متنی را که می خواهید جایگزین متن یافت شده شود را وارد کنید.
4. حالا روی دکمه Find Next کلیک کنید و یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
• برای جایگزینی متن انتخاب شده روی دکمه Replace کلیک کنید.
• برای جایگزینی همه عناصر انتخاب شده در سند روی دکمه Replace All کلیک کنید.
• برای صرفنظر کردن از جایگزینی و یافتن عنصر بعدی روی Find Next کلیک کنید.

سایر گزینه های جستجو
برای یافتن کادر قدیمی جستجوی آفیس (یعنی کادر محاوره Find) و همه قابلیتهایش به یکی از روشهای زیر عمل کنید:
• در لبه Home، از گروه Editing روی فلش کنار دستور Find کلیک کنید و سپس روی دکمه Advanced Find  کلیک کنید.
• در Navigation Pane  گروه Editing روی فلش کنار Find کلیک کنید و سپس روی Advanced Find کلیک کنید.
نکته: اگر فقط به قابلیتهای ابتدایی نظیر Match Case نیاز دارید می توانید روی فلاش کنار علامت ذره بین کلیک کنید و سپس روی Options کلیک کنید.

مطالب مربوط به "دیدن ساختار سند" در بخش دوم مقاله بررسی خواهد شد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 17 مرداد 1389 ساعت 08:28
 

اكسل 2007-تمرين فصل چهارم

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 24 مرداد 1389 ساعت 10:03
 

ویندوز 7 با نیازهای شما سازگارتر است

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

Gadget ها اطلاعات مورد نیاز شما را در چشم به هم زدن در اختیارتان می گذارند و راهی بسیار خوب برای کسب اطلاعات مورد نیاز مختلف مانند عناوین مهم خبری، آب و هوا ، تصاویر و مانند آنها هستند. Gadget ها روی میز کار (Desktop)  قرار می گیرند.  در ویندوز 7 شما می توانید Gadget را در هر قسمت از میزکار که خواستید قرار دهید، حتی می توانید آنها را حرکت داده و  تغییر اندازه دهید. شکل زیر نمونه ای از Gadget ها را نمایش می دهد.

 

برای نمایش دادن Gadget کار ساده ای پیش رو دارید: روی محل خالی میز کار کلیک کنید و از منوی میانبر ظاهر شده دستور Gadgets را انتخاب کنید. در کادر ظاهر شده (شکل زیر)

 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 03 مرداد 1389 ساعت 14:48
 


صفحه 15 از 16