reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

آشنایی با Navigation Pane در MS Word 2010-بخش اول

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نویسنده: محمد رضا شکری
سطح آموزش: متوسط
قابل استفاده روی : Word 2010

در فایل Word خود به دنبال متن یا جدولی می گردید؟ قابلیت جدید Navigation pane می تواند به شما  در یافتن هر آنچه که بخواهید، از متن گرفته تا جدول، گرافیک، توضیحات، پانویس (Footnote)، (Endnote) و فرمولها کمک کند.
همچنین می توانید نگاه سریعی به ساختار کلی فایل خود بیندازید و ساختار آن را با کشیدن عناوین (headings) به داخل Navigation pane تغییر دهید.

   در این مقاله مطالب زیر را در ارتباط با Navigation Pane بررسی می کنم:

  •  جستجو در سند

              جستجوی متن
              جستجو برای سایر عناصر موجود در سند
              جستجو و جایگزینی
              سایر قابلیتهای جستجو

  • دیدن ساختار سند

              دیدن تصاویر کوچک صفحات سند
              مرور سند به کمک عناوین
              تغییر ساختار سند 
              جستجو در سند

جستجو در سند:
در Word 2010 می توانید کل سند را به کمک Navigation pane جستجو کنید.

جستجوی متن
1. ابتدا برنامه Word را باز کنید. سپس در گروه Editing از لبه Home، روی دستور Find کلیک کنید یا کلید ترکیبی CTRL+F را بفشارید.
Navigation pane باز می شود (مانند شکل زیر).

 2. در کادر  Search Document، متنی را که می خواهید بیابید را وارد کنید. نتایج مرتبط هم داخل متن و هم در خود Navigation Pane نمایش داده می شوند.
3. روی هر کدام از نتایج که کلیک کنید آن را در متن مشاهده خواهید کرد. همچنین با کلیک روی دکمه های Next Search Result و Previous Search Result می توانید نتایج قبلی و بعدی را مشاهده کنید.

جستجوی سایر عناصر موجود در متن
برای جستجوی یک جدول، گرافیک، توضیح درج شده، یا پانوشت، Endnote یا فرمول در سند به روش زیر عمل کنید:
1. ابتدا برنامه Word را باز کنید. سپس در گروه Editing از لبه Home، روی دستور Find کلیک کنید یا کلید ترکیبی CTRL+F را بفشارید.
Navigation pane باز می شود.
2. روی فلش کنار علامت ذره بین کلیک کنید و سپس از منوی باز شده دستور Options را انتخاب کنید.
 
1. روی هر کدام از نتایج که کلیک کنید آن را در متن مشاهده خواهید کرد. همچنین با کلیک روی دکمه های Next Search Result و Previous Search Result می توانید نتایج قبلی و بعدی را مشاهده کنید.

جستجو و جایگزینی
1. در لبه Home، از گروه Editing روی دستور Replace کلیک کنید یا کلید ترکیبی CTRL+H را بفشارید.
2. در کادر Find what متنی را که می خواهید به دنبال آن بگردید وارد کنید.
3. در کادر Replace with متنی را که می خواهید جایگزین متن یافت شده شود را وارد کنید.
4. حالا روی دکمه Find Next کلیک کنید و یکی از کارهای زیر را انجام دهید:
• برای جایگزینی متن انتخاب شده روی دکمه Replace کلیک کنید.
• برای جایگزینی همه عناصر انتخاب شده در سند روی دکمه Replace All کلیک کنید.
• برای صرفنظر کردن از جایگزینی و یافتن عنصر بعدی روی Find Next کلیک کنید.

سایر گزینه های جستجو
برای یافتن کادر قدیمی جستجوی آفیس (یعنی کادر محاوره Find) و همه قابلیتهایش به یکی از روشهای زیر عمل کنید:
• در لبه Home، از گروه Editing روی فلش کنار دستور Find کلیک کنید و سپس روی دکمه Advanced Find  کلیک کنید.
• در Navigation Pane  گروه Editing روی فلش کنار Find کلیک کنید و سپس روی Advanced Find کلیک کنید.
نکته: اگر فقط به قابلیتهای ابتدایی نظیر Match Case نیاز دارید می توانید روی فلاش کنار علامت ذره بین کلیک کنید و سپس روی Options کلیک کنید.

مطالب مربوط به "دیدن ساختار سند" در بخش دوم مقاله بررسی خواهد شد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 17 مرداد 1389 ساعت 08:28
 

اكسل 2007-تمرين فصل چهارم

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 24 مرداد 1389 ساعت 10:03
 

ویندوز 7 با نیازهای شما سازگارتر است

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

Gadget ها اطلاعات مورد نیاز شما را در چشم به هم زدن در اختیارتان می گذارند و راهی بسیار خوب برای کسب اطلاعات مورد نیاز مختلف مانند عناوین مهم خبری، آب و هوا ، تصاویر و مانند آنها هستند. Gadget ها روی میز کار (Desktop)  قرار می گیرند.  در ویندوز 7 شما می توانید Gadget را در هر قسمت از میزکار که خواستید قرار دهید، حتی می توانید آنها را حرکت داده و  تغییر اندازه دهید. شکل زیر نمونه ای از Gadget ها را نمایش می دهد.

 

برای نمایش دادن Gadget کار ساده ای پیش رو دارید: روی محل خالی میز کار کلیک کنید و از منوی میانبر ظاهر شده دستور Gadgets را انتخاب کنید. در کادر ظاهر شده (شکل زیر)

 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 03 مرداد 1389 ساعت 14:48
 

جستجو در ویندوز 7

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

 در ویندوز 7 می توانید چیزهای بیشتری را در جاهای بیشتری پیدا کنید و می توانید این کار را سریعتر از گذشته انجام دهید. در منوی شروع (Start) کادری برای جستجو(مانند شکل زیر) گنجانده شده که از آن می توانید برای یافتن فایلها، فولدرها، برنامه ها و پیامهای پست الکترونیکی که در کامپیوترتان ذخیره شده اند استفاده کنید. کافیست تعداد کمی کاراکتر در این کادر وارد کنید تا لیستی از یافته های منطبق با جستجوی شما نمایش داده شوند. به کمک این ابزار می توانید در قسمتهای داخلی  Control Panel هم جستجو کنید!

همچنین یک کادر جستجو (مانند شکل زیر) بالای تمامی پنجره های ویندوز اضافه شده که به کمک آن علاوه بر درایوهای کامپیوتر خودتان می توانید در شبکه محلی و هارد دیسک اکسترنال خود هم جستجو کنید.

اگر می ترسید مانند نسخه های قبلی ویندوز در انبوهی از نتایج جستجوی خود غرق بشوید باید بگویم که اصلا نیازی به نگرانی نیست. چرا که با فیلترهای متنوع موجود در برنامه جدا کردن نتایج دلخواه آسانتر شده است. این فیلترها نتایج را بر اساس معیارهایی مانند تاریخ (Date) و نوع فایل (Data Type) طبقه بندی می کنند. برای دسترسی به این فیلترها از کادر Search می توان استفاده کرد.
برنامه جستجو (Search) دنبال متن مورد نظر شما در نام فایل، محتویات آن و خصوصیات فایل می گردد. بنابراین نیازی به اتلاف وقت برای جستجوی مجدد هم نیست.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 27 تیر 1389 ساعت 14:17
 

نوار وظیفه توانمند ویندوز 7

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوار وظیفه (Task bar)  در ویندوز 7 قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به نوار وظیفه نسخه های قبلی ویندوز یافته است. کافیست ماوس را روی دکمه های روی Task bar نگهداریم تا پیش نمایشی از همه فایلهای باز ببینید! همچنین می توانید ترتیب دکمه های روی نوار کار را تغییر دهید.
اگر در حین کار بخواهید میز کار (Desktop) خود را ببینید کافیست ماوس را روی دکمه منتهی الیه سمت راست نوار کار(Show desktop)  نگهدارید. در این حالت پنجره های باز محو می شوند و می توانید آیکونها و میانبرها روی میز کار خود را ببینید. اگر روی دکمه Show Desktop کلیک کنید، همه پنجره های باز کمینه (Minimize) می شوند.
اگر می خواهید فقط روی یک پنجره تمرکز کنید آن را تکان دهید! درست متوجه شده اید. روی نوار (Title bar) عنوان آن کلیک کنید و آن کمی تکان دهید! تمام پنجره های باز دیگر به حالت کمینه (Minimize) در می آیند. حالا تکان دیگری به پنجره بدهید، می بینید که پنجره های دیگر به حالت عادی برمی گردند!
همچنین امکان کنار هم گذاشتن دو پنجره در کنار هم و مقایسه آنها به آسانی وجود دارد. برای این کار کافیست روی نوار عنوان هرکدام از پنجره ها کلیک کرده و آنها را به منتهی الیه سمت راست یا چپ صفحه drag  کنید.
آیا تا به حال برنامه ها را به منوی شروع Start پیچ pin کرده اید؟! این امکانی است که در ویندوزهای قبل از نسخه 7 وجود داشته است. شما این کار را در ویندوز 7 هم می توانید انجام دهید ولی قابلیت مشابه دیگری هم دارید که آن پیچ کردن برنامه ها به Task bar است! برای این کار کافیست روی آیکون برنامه مورد نظر کلیک راست نموده و دستور Pin to Taskbar را انتخاب کنید. در این حالت آیکون برنامه انتخاب شده همواره در Task bar نمایش داده خواهد شد.
شکل زیر نحوه پیچ کردن یک برنامه کاربردی را به منوی شروع یا نوار وظیفه نمایش می دهد.

 امکان جالب توجه دیگر، استفاده از لیست های پرش (Jump list) است که صرفه جویی قابل توجهی در زمان ایجاد می کند. کافیست روی دکمه های موجود در Task bar کلیک راست کنیم تا لیستی از آخرین موضوعات باز شده ببینیم. اگر آیتمهایی دارید که می خواهید در این لیست بمانند آنها را به لیست پرش پیچ کنید تا در آینده هم در دسترس باشند.
در شکل زیر لیست پرش نرم افزار اینترنت اکسپلورر را در یک کامپیوتر فرضی می بینید. بدیهی است  لیست پرش ویندوز شما با این تصویر متفاوت خواهد بود‍!

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 27 تیر 1389 ساعت 14:16
 

فصل دهم-قالب بندي سلولها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

1- قالب بندي سلولها

2- قالب بندي مشروط سلولها (Conditional Formatting):

با استفاده از اين قابليت اكسل را وادار به نمايش قالب بندي خاص به هنگام ورود داده هاي مورد نظرمان مي كنيم.

3-ايجاد جداول قالب بندي شده (Format as table)

4-استفاده و ايجاد سبك هاي سلول (Cell Style(

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 06 تیر 1389 ساعت 17:09
 


صفحه 16 از 17

فهرست اصلی

فرم ورود به سایت

آمار سايت

Web
Analytics