reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی Applications Infrastructure 2008 70-643 تکنولوژی های ذخیره سازی در ویندوز سرور 2008-بخش اول-DAS

تکنولوژی های ذخیره سازی در ویندوز سرور 2008-بخش اول-DAS

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمدر ضا شکری
سطح: پیشرفته
قابل استفاده در : Windows Server 2008

 

هدف از این مقاله بررسی تکنولوژیهای جدید ذخیره سازی اطلاعات حیاتی سازمان است که توسط ویندوز سرور 2008 قابل تنظیم و انجام می باشند. در ویندوزسرور 2008 از روشهای ذخیره سازی زیر می توانیم استفاده کنیم.

1-Direct Attached Storage (DAS)

2-Network Attached Storage (NAS)

3-Storage Area Network (SAN)

در این مقاله به بررسی روش ذخیره سازی DAS می پردازیم و در مقالات آتی NAS و SAN را بررسی خواهیم کرد.

DAS یا Direct Attached Storage ساده ترین سیستم دخیره سازی اطلاعات است به این صورت که سخت افزار لازم برای انجام این کار بر روی کامپیوتر سرور مورد نظر متصل می گردد و اطلاعات به وسیله آن ذخیره سازی می گردد. مانند مجموعه هاردهای اینترنال در یک کیس یا سیستمهای Raid که درون Rack قرار گرفته و از طریق SCSI Controller یا Fiber Channel به سرور مورد نظر متصل می گردند.

این روش به دلیل اتصال مستقیم، دارای سرعت بالا و سادگی نصب و استفاده است. ولی اشکالی که بر آن وارد است آن است که اگر چه سرعت بالایی دارد ولی ممکن است در حالیکه فضای DAS روی بعضی سرورها پر شده باشد، فضای زیادی روی سرورهای دیگر خالی باشد. شکل زیر این موضوع را به خوبی نمایش می دهد.

 

کاربردهای سیستم DAS:

 

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد، از DAS فقط در جایی استفاده می شود که نیاز به سرعت بالا در انجام عملیات وجود داشته باشد، از جمله سرورهای زیر ساخت شبکه نظیر DNS، DC، DHCP و همچنین MAIL Server و Web Server ها.

در ویندوز سرور 2008 برای مدیریت DAS از ایزارهایی نظیر برنامه Disk Management و همچنین ابزار خط فرمانی diskpart.exe استفاده می شود.