reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی Applications Infrastructure 2008 70-643 تکنولوژی های ذخیره سازی در ویندوز سرور 2008-بخش سوم-SAN

تکنولوژی های ذخیره سازی در ویندوز سرور 2008-بخش سوم-SAN

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمدر ضا شکری
سطح: پیشرفته
قابل استفاده در : Windows Server 2008

 

SAN یا Storage Area Network

SAN ها، شبکه های با کارآیی بالایی هستند که برای حمل و نقل اطلاعات بین سرورها و واحدهای ذخیره سازی استفاده می شود. از منظر سیستم عامل، سیستم SAN به شکلی نمایش داده می شود که گویی روی سیستم کاربر نصب شده است. مهمترین وجه تمایز SAN و DAS، این است که فضای ذخیره سازی، مختص یک سرور به خصوص نیست، و درواقع برای هر تعداد سرور در دسترس می تواند باشد.

SAN، اجزای مختلفی دارد، از جمله HBA در سرورهای Host، سویچهایی که به رد  بدول ترافیک کمک می کنند، دیسک های ذخیره سازی و tape library ها. به مجموعه این سخت افزارها که سرورها را به فضای Storage روی SAN متصل می کنند، SAN Fabric گفته می شود. این تجهیزات خود با Fiber یا کابل مسی به هم متصل می شوند.

هنگامیکه تجهیزات به هم متصل شدند، فضای ذخیره سازی به صورت مجازی به بخش هایی با نام LUN تقسیم می شود که برای هر سرور یکی از آنها نمایش داده می شود و برای ذخیره سازی مورد است می گیرد.

SAN ها در واقع برای ایجاد امکان متمرکز سازی منابع ذخیره سازی طراحی شده اند در حالیکه استفاده از DAS ها باعث ذخیره سازی غیر متمرکز اطاعات می گردید.همچنین در DAS فاصله بهینه دستگاهها از هم چیزی در حدود 25 متر است ولی فاصله سیستمها هنگام استفاده از SAN به همراه Fiber Channel می تواند تا 10 کیلومتر هم باشد.

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 11:20