reyhoo.com by Mohammad Reza Shokri

آموزشگاه ايترنتي

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی آموزش سخت افزار کامپیوتر (+A) بررسی جامع پورتهای مادربرد

بررسی جامع پورتهای مادربرد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

نوشته: محمد رضا شکری

سطح مقاله: متوسط

در این مقاله، به بررسی پورتهای متصل به motherboard می پردازیم. این پورتها از پشت کیس دیده شده و قابل استفاده اند. در شکل بالا که بسیاری از پورتهای معمول موجود در مادربردها را در خود دارد، یک پورت برای keyboard، یک پورت برای mouse، یک پورت parallel، دو پورت صدای S/PDIF برای کابلهای  opticalو coaxial، یک پورت FireWire، یک پورت شبکه یا network، چهار پورت USB، شش پورت صدا و یک پورت آنتن wireless network دیده می شوند.

یک parallel port، اطلاعات را در حالت موازی انتقال می دهد که بیشتر برای پرینترهای قدیمی استفاه می شود. پورت صوتی یا S/PDIF یا همان Sony-Philips Digital  Interface به یک سیستم تئاتر خانگی متصل می گردد و کیفیت عالی صدا و خروجی کاملا دیجیتالی را فراهم می کند. پورت FireWire که IEEE 1394 هم نامیده می شود (بخوانید I-triple-E 1394 port) توسط دستگاههای پرسرعت multimedia نظیر بعضی دوربین های دیجیتالی استفاده می شود. یک پورت USB یا universal serial bus نیز می تواند توسط بسیاری ابزارهای ورودی/خروجی نظیر keyboard ها، printer ها، scanner ها و دوربین های digital استفاده شود.

 

علاوه بر پورتهایی که در بالا گفته شد، بعضی مادربردهای قدیمی، از پورتی با نام پورت سریال استفاده می کنند که اطلاعات را به صورت بیت به بیت ارسال می کند. از این پورت غالبا برای اتصال مودم اکسترنال یا اسکنر استفاده می شود. پورت سریال از نظر ظاهری شبیه پورت parallel است ولی پهنای آن کمتر است.